Cheerson CX-10 Mini Quadcopter Paket Açılışı ve İnceleme Yazım

Merhaba arkadaşlar. İsa Sarı bey'in yardım ve yönlendirmesiyle, yaklaşık 25 gün önce Banggood üzerinden aldığım Cheerson CX-10 ve aksesuarlarının paketi iki gün önce elime ulaştı. Ulaştığı gün video ve fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyordum. Açılış videosundan sonra bir de uçuş videosu çekerim diye düşünüyordum ama :) uçuş olayı sandığınız kadar kolay değil... Aradan iki gün geçti hala doğru dürüst uçuramadığım için uçuş videosundan vaz geçerek şuan için sadece paket açılışını sizlerle paylaşmaya karar verdim :) Nasipse uçmayı öğrendiğimde onuda ilerleyen günlerde paylaşırım :)

 

Öncelikle şunu söylemek istiyorum cihaz inanılmaz şirin :) tatlı ve minik... Ben mavi rengini tercih ettim. Almak isteyen arkadaşlar için aynı modelin mavi, turuncu, pembe ve yeşil renk seçeneklerinin olduğunu söylemeliyim. Ürün çok küçük ve oyuncak kategorisinde olmasına rağmen, bence oyuncaktan ziyade, uçurmak için ciddi dikkat ve beceri gerektiren, komutlara çok stabil tepki veren, sağa sola çarpsa da yere düşse de kolay kolay hasar görmeyen oldukça eğlenceli ileri teknoloji ürünü bir zımbırtı diyebilirim :)

 

Standart paket içeriğine değinecek olursam, paketten CX-10, kumandası (pilsiz), şarj aleti ve yedek 4 adet pervanesi çıkıyor. Ben copterin içinin açılabilmesi için gerekli olan minik tornavidanın da paketten çıkmasını beklerdim fakat tornavida çıkmadı. Extra olarak alabileceğiniz yedek pervaneler, pervane koruyucusu, yedek motorlar, yedek bataryalar ve alüminyum saklama ve taşıma kutusu olarak sıralanabilir. Ben bu saydıklarımın tamamını aldım. Sadece yedek bataryalar ayrı bir depodan ayrı bir kargo ile gönderildiği için henüz elime ulaşmadı. Siz bunların tamamını almayabilirsiniz fakat yedek pervane, pervane koruyucu ve yedek batarya almanızı kesinlikle tavsiye ederim. İlk etapta alete alışıp uçurana kadar epey sağa sola çarpıp düşürüyorsunuz :) hal böyle olunca pervanelerin zarar görmemesi mümkün değil...

 

Pervane değişiminde dikkat edilecek bir husus var onuda buradan hatırlatmak istiyorum. Pervanenizin biri kırıldı diyelim değişim yapacaksınız. Rastgele bir pervaneyi alıp takarsanız cihazınız uçmayabilir. Pervaneler karşılıklı olarak çifter çifter numaralandırılmışlar. Pervanenin altında A2, B2 yada B3 gibi ibareler yazar. Kırılan pervanenizin dik karşısındakinin altında ne yazıyorsa kırılanın yerine de aynı numaralı pervaneyi takmalısınız. Yatay karşılıklı değil dikey karşılıklı olanının bıçakları aynı yöne bakıyor böylelikle uçabiliyor. Farklı pervane takılırsa uçamayabilir.

 

Cihazın içerisindeki batarya yaklaşık olarak 100 defa şarj edilebiliyor. Bu yüzden cihazın içindeki batarya ile 100 uçuş hakkınız var diyebiliriz. Sonrasında batarya şarj tutmuyor... Bu durumda yedek bataryalar imdada yetişecek durumda. Batarya değişimi sanıldığı kadar basit bir şekilde dışarıdan tak - çıkar şeklinde değil. Ben anında tak çıkar olacak sanıyordum bunun için extra şarj aleti bile almıştım ama durum böyle değil malesef. Bataryayı değiştirmek için cihazı komple sökmeniz gerekiyor. Bu durumda alacağınız yedek batarya ilk etapta işinize yaramayacak. Cihazın içindeki batarya şarj tutmamaya başladığı anda içindekini söküp yedeğini takabilirsiniz. Fakat dışarıda extra uçuş için şöyle bir çözüm düşünüyorum ve benim düşündüğüm çözümü bir çok kişi de uyguluyormuş. Bir powerbank yardımıyla dışarıda da defalarca şarj edip copterinizi uçurabilirsiniz. Şarj olayı usb üzerinden gerçekleşiyor. Cep telefonlarımızın usb adaptörüyle yaklaşık 14-15 dakikada şarj oluyor. Bilgisayara bağlayıp şarj ettiğimde bu süre 20-22 dakikayı buldu. Uçuş süresi ise ortalama 5 dakika civarı. Yani özetleyecek olursak yuvarlak hesap 15 dakika şarja 5 dakika uçuş...

 

Cihaz açıldıktan sonra her pervanenin altında bulunan ledler yanıp sönmeye başlıyor. Cihazın ön kısmındaki ledler mavi, arka kısmındaki ledler kırmızı olarak yanıyor. Cihaz açıldıktan sonra kumandayı da açarak birbirine eşleştirmek için (Mod2 kumandalar için) soldaki gaz çubuğunu yukarı kaldırıp indirmek gerekiyor. Bip sesinin ardından kumanda cihaz tarafından algılandı ve uçuşa hazır anlamına geliyor. (Mod1 kumandalar için bu durum tam tersi sağdaki gaz çubuğunu yukarı kaldırıp indirmek gerekiyor.) Kumanda eşleştikten sonra cihazdaki ledler yanıp sönmeyi durdurarak sabit olarak yanıyorlar. Şimdi cx-10 uçuşa hazır. Ben mod2 kumanda kullandığım için anlatımım bunun üzerine devam edecek... Sol taraftaki gaz çubuğunu yukarı kaldırarak cihazı havaya kaldırabiliyoruz, Sağ taraftaki yön çubuğuda sağ-sol, ön ve arka yönlerine ilerlemesini sağlıyor. Asılı kalabilseydi uçurabilmek için çok büyük kolaylık olacaktı ama cihazı aynı anda hem yukarı aşağı hem sağ-sol ve ön arka dengesini aynı anda sağlamak inanılmaz zor 4 boyut bu olsa gerek :)

 

Kumandadaki sol gaz çubuğunu ileri geri yapmadan direk içe doğru bir kere bastırırsanız bip bip diye iki kere ses duyacaksınız, bir kez daha basarsanız üç defa bip bip bip diye ses duyulacak, bir kez daha basarsanız sadece bir kez bip diye ses duyulacak... Bu sesler cihazın uçuş modlarını değiştiren, kumandanın daha hassas yada daha az algılanmasını sağlayacak uçuş modları arasındaki geçişler oluyor. Tek bip başlangıç modu, çift bip ileri seviye ve üç bip uzman modu olarak sayılabilir.

 

Kumandanın sağ kısmındaki yön çubuğuna bastığınızda bip bip bip ses çıkarır. Fakat cihaz uçuş esnasında değilse bu bipler susar ve hiç birşeyolmaz. Cihaz uçarken bu çubuğa bastığınızda ve ardından sağ sol yada ön arka bir yöne ittiğinizde, ittiğiniz yön doğrultusunda cihaz havada takla atar. Takla atmadan önce cihazı biraz yükseğe havalandırmanızı öneririm yoksa çakılabilirsiniz. Gerçi kendi otomatik olarak takla atmadan önce biraz yükseliyor takla bittiğinde tekrar aynı seviyesine iniyor. Batarya bitmeye yakın cihazın ön tarafında bulunan mavi ledler yanıp sönmeye başlıyor. Batarya bitmek üzere cihazı yere indir uyarısı veriyorlar...

 

Son bir kaç kelime daha söyleyecek olursam... Alışmak biraz zaman alacak ama tam anlamıyla hakim olduğumda, cihazı uçurmak gerçekten çok keyifli olacak. İsa bey'e de söylemiştim hala da kendi kendime düşünüyorum acaba CX-10 A mı alsaydım... CX-10a modelinde headles modu da var. Fakat İsa bey'in de söylemiyle bununla başlamanız sizin yararınıza olacaktır headles olmadan bunu uçurursanız, uçuramayacağınız model kalmaz demişti... Kendisine buradan bir kez daha ilgisi için teşekkür eder, yazdıklarımda bir hata var ise de düzeltmesini rica ederim.

 

Ürünü buradan sipariş edebilirsiniz. 

 

Paket açılış videosu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit:

 

Aradan yaklaşık 17 gün geçti... CX-10 ile günlerimiz güzel geçerken, artık sorunsuz uçmaya başladığımızı söyleyebilirim  Artık birbirimizi daha iyi anlayabiliyorduk  

 

Şaka bir yana o eksikliğini hissettiğim uçuş videosunu artık kısa da olsa çekip, paylaşmak istedim. Pilotaj ve kumandaya hakimiyet konusunda çok yeni olsamda CX-10 sayesindne ciddi anlamda yol katettiğimi düşünüyorum... Bu arada yurt dışından beklediğim ikinci quadcopterim ülke sınırlarına giriş yaptı. Bir kaç güne elimde olur umarım. Yeni bir inceleme yazısı ve tanıtım videosunu yakında yine burada paylaşmayı ümit ediyorum.

 

Görüşmek üzere selamlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paket Henüz Kapalı

Paket Henüz Kapalı

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Flickr - IMG_20150504_225647

Flickr - IMG_20150504_225647

Flickr - IMG_20150504_225350

Flickr - IMG_20150504_225350

Flickr - IMG_20150505_000848

Flickr - IMG_20150505_000848

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

Cheerson CX-10

WLtoys V686G Paket Açılışı, İlk izlenimler ve İlk Uçuş Denemesi

 

Tekrar merhaba arkadaşlar. 

 

13 Gün önce Banggood üzerinden sipariş verdiğim V686G Quadcopterim elime sorunsuz bir şekilde ulaştı. 16 Mayıs 2015 tarihinde verdiğim sipariş, 21 Mayıs tarihinde müşteriden alındı ve 23 Mayıs tarihinde Türkiye'ye doğru yola çıktı. 25 Mayısta Ülkeye giriş yapan paketim, 4 günlük gün sonunda gümrükten çıkarak Çanakkale'ye geldi ve gümrük vergisini ödeyerek teslim aldım.

 

Paket açılışı ve iç mekandaki ilk uçuş denemem aşağıdaki gibidir. Biraz uzun bir açılış videosu oldu ama sabırla islediğiniz için teşekkür ederim. 

 

 

 

İlk dış mekan uçuş denemem... Biraz acemi bir uçuş denemesi oldu ama ilk olduğu için yayınlamak istedim.

İsa Sarı bey'in WLtoys V686G hakkında detaylı incelemesi aşağıdaki gibidir. Bu video üzerine benim söyleyecek bir sözüm kalmadığından direk paylaşıyorum :) Böyle detaylı bir inceleme yaptığı için İsa bey'e teşekkür ederim.

Cheerson Cx-10c Paket Açılışı

12.10.2015

 

Merhaba arkadaşlar. Dün elime ulaşan Cheerson cx-10 serisinin en yeni modeli olan kameralı     cx-10c nin paket açılışını yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

 

 

Daha önce burada paylaşmış olduğum cx-10 ile küçük bir kıyaslamasını da yapmış oldum. Ortalama 1 tl büyüklüğünde olan bu nanocopterler gerçekten ev içi harika bir eğlence aracı. Serinin son modeli olan cx-10c 0,3 mp bir kameraya sahip bu nanocopter video ve fotoğraf çekebiliyor. Bir önceki modeline göre çok daha stabil uçtuğunu da söylemeden geçmeyeyim. Teknik detayları ve genel özellikleri şu şekilde;

Marka adı: Cheerson
Ürün adı: Kamera ile CX-10C Mini RC Quadcopter
Frekans: 2.4G
Kanal: 4CH
Gyro: 6 eksenli
Malzeme: ABS
Quadcopter Boyutu: 62 x 62 x 20mm
Quadcopter Ağırlık: 15g
Paket Boyutu: 13.5 x 5.7 x 20,3 cm
Renk: siyah, turuncu
Blade boyutu: 30mm
Uçuş süresi: 2.5 - 4 dakika
Şarj süresi: Yaklaşık 15 dakika
Kontrol mesafe: yaklaşık 15-30 metre
Uçuş mesafesi: 15-30 metre
Pil Quadcopter için: 3.7V 120mAh (dahil)
Pil 2 x AAA pil (dahil değildir): kumanda için
Kamera: 0.3MP

4 kanal Mini Quadcopter ayarlanabilir jiroskop hassasiyet ile 6 eksenli uçuş kontrol sistemi 0.3MP ile Kamera Video / Fotoğraf Yukarı / aşağı / sola / sağa / yan uçuş / 3 uçuş hızı modu Düşük voltaj alarmı Batarya koruması gece uçuşu için LED ışığı

Hafıza kartı ve kart okuyucu dahil değildir.

Paket içeriği:
1 x Cheerson CX-10C Mini RC Quadcopter
1 x 2.4G vericisi
1 x 3.7V 120mAh Pil
1 x USB şarj Kablo
4 x Yedek bıçaklar
1 x Kullanım Kılavuzu