Zaman içerisinde bir çok akvaryum sahibi oldum. Sanırım bir hobiden sıkılmanın başlıca nedeni o hobiyi fazlaca abartmaktır diye düşünüyorum.

 

Akvaryumlar o kadar çok hoşuma gidiyordu ki abartarak zamanla bulunduğum her ortama akvaryum kurmaya başlamıştım :)

 

Evimizin salonuna, oturma odasına, mutfağa... iş yerime ofise, masama... Bitkili bitkisiz bir çok akvaryumum oldu :) Sonra çocuklar olunca farkettimki ilgilenemeyeceğim kadar çok akvaryum sahibi olmuşum. İşi biraz abartmışım. Çocuklarla ilgilenirken zaman içerisinde akvaryum sayısı da kendiliğinden git gide azaldı. Çünkü artık avaryumlara ayıracak zamanım yoktu. Temizliklerini yapamıyordum, sularını değiştiremiyordum. Balıklarla ilgilenemiyordum. Hal böyle olunca sonuç kaçınılmazdı...

 

Şimdi geriye bakınca özeniyorum :) acaba diyorum hiç değilse tekrar bir tane karides tankı kursam nasıl olur acaba diye. Geçenlerde dayanamadım gittim bir betta aldım. Balığın renkleri ve fanusu o kadar uyumlu ve güzeldi ki. Hazır kurulu bir sistemdi iç görseli, ışığı ve balık inanılmaz bir uyum sağladı harika bir görüntü sergiliyordu... Şuan salonumuzda misafirler en yakın zamanda fotoğrafını burada paylaşırım umarım. 

 

Akvaryum sevdasına aslında eşim sayesinde başlamıştım. Bir gün konuşurken akvaryumları beğendiğini, hoşuna gittiğini söyleyince ben de doğum günü için iyi bir hediye olacağını düşünmüş ve takriben 30 litrelik bir canlı doğuran akvaryumu hediye etmiştim. Ardından bir sürü türle tanıştık :) Lepistesler, platiler, moliler, guramiler, melekler, çöpçüler, vatoslar... canlı doğuranlar oldukça ilgimizi çekmişti. Hatta doğuracak balığın yavrularını, başka balıkların yemesinden korumak için saatlerce başını beklediğimizi hatırlıyorum :) 

 

Ardından farklı türleri beslemek istedim. Chicledlere bir türlü ısınamadım. Bir süre malavi türlerinden birkaç çeşit besledim. Sarı prensesler, mavi prensesler, vs. ama dediğim gibi onlara pek kanım kaynamadı. Sürekli kavga yapıyorlardı ve harfiyatçı balıklardı. Akvaryumun şeklini sürekli değiştiriyorlardı. Hatta bir süre yengeç bile besledim :) akvaryumdan çıkma kaygısı yaşayana kadar...

 

Bu hobide en haz aldığım türler karidesler ve neon balıkları oldu... Hatta iki türe bir akvaryumda bile baktım. Ara sıra küçük karides yavrularını neonlar götürse de bu iki tür görsel olarakta akvaryuma çok yakıştılar, akvaryum içerisinde huzursuzluk çıktığını da görmedim.

 

Neyse çok fazla konuştum. Ömür yettiği sürece insanda heves bitmez ilgi alanlarına karşı... Geçmişten günümüze akvaryum maceram ile ilgili bazı görselleri paylaşmak istiyorum. İnşallah yeni bir tank kurulumunu burada birlikte yapar paylaşarız.

 

22.05.2015